O dávaní a prijímaní

Autor: Štefan Moravčík | 12.7.2015 o 16:42 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  520x

Dobrovoľníctvo. Slovo, ktoré sa v dnešnej dobe mnohokrát skloňuje, najmä medzi mladými, ktorí majú vízie, moc a i chuť niečo zmeniť. Dobrovoľník často dáva veľmi veľa a najmä seba samého. Zabúdajú však prijímať.

Len včera som sa vrátil z prímestkého tábora v RV. Išiel som tam s tým, že už som bol naozaj skoro všade a nič ma už neprekvapí. Predsa len, animátora som robil v Belgicku, kde sa denne mihlo okolo 250 detí, bol som dobrovoľníkom pri povodniach na východnom Slovensku, strávil som nejaký čas s chlapcami z Lunika IX a mnoho iného. Pravdupovediac som bol po príchode trochu unavený - z cestovania ale aj po chlapčenskej nocovačke, po ktorej som mal iba niečo cez 2,5 hodiny na prípravu a odchod.

I napriek prekvapeniu, aký mladí boli animátori v prímestkom tábore, môžem povedať, že som si viac odniesol, ako dal. Sestra Matilda mi neraz zdôraznila počas týždňa to, akú silu má dobrovoľníctvo a dávanie. Áno, má. Uvedomil som si však, že ak by človek iba dával, skôr by vyhorel, ako uspel. A tak som prijímal - slová a obetu sestier, úsmevy a radosť mladých animátorov, a najmä vďačnosť detí. Jeden chlapec mi dokonca povedal, že by chcel, aby som bol jeho brat, ktorého nemá. 

Mnohé z detí neboli veriaci založené - boli tam jednoducho pre to, lebo to bol jeden z pôsobov, ako im zabezpečiť deň, keď sú rodičia v práci. Tak moje myšlienky zamestnávali modlitby za celý tábor, aby z nich vyrástli ľudia s plnohodnotným životom a ak moja prítomnosť aspoň trochu k tomu pomôže, nie som na zlom mieste.

Tábor prebehol naozaj rýchlo. Boli ťažké chvíle, ale i príjemné. Ale až na konci, pri spoločnom hodnotení som si skutočne uvedomil, v čom je sila dobrovoľníctva - naučiť sa nazerať správnymi očami a prijímať. Pripraviť pár hier, pokladovku či porozprávať príbeh nie je veľká veda. Prijať však lásku, vďačnosť, radosť a úsmev spoločenstva a žiť z toho, vie málokto. Ľudia sú totiž zvyknutí žiť materialisticky a práve tieto hodnoty moc materialistické nie sú.

Týmto sa chcem poďakovať sestrám FMA za ich obetu a oddanosť dielu, ktoré nie je ľahké viesť. Vďaka patrí laikom - dobrodincom, ktorí aj z mála urobili veľa, či už priniesli koláč deťom, pozvali na zmrzlinu alebo len pomohli pri hre. Vďaka patrí pravdaže aj animátorom, ktorí sa snažia kráčať vpred i napriek tomu, že padajú, ale, ak by sme sa nepotkýnali, znamenalo by to, že stojíme na mieste, nie?

Môžeme zmeniť viac, ako len jeden svet. Môžeme zachrániť jeden život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?